På «oversiden» av Raveien, mellom Haukerød bensin og Haukerød skole (hus nr. 2 etter bensinstasjonen) lå Haukerød Bakeri og Conditori. Anton Andersen bygde først et lite hus på tomta, før baker anders Nilsen kjøpte eiendommen i 1932, bygde nytt hus og drev bakeri her, fram til det ble revet i 1981. I framhuset var det butikk, mens selve bakeriet lå i bygget bak.
Under krigen holdt familien griser i uthuset, og gravde ned en radio i sagflis, for å kunne ta den fram innimellom og bære den opp på loftet over bakeriet, for å lytte på de norske sendingene fra London. Da hadde de en ordning med å kaste grus på taket dersom tyskerne skulle dukke opp. Dessuten fantes det også en nazistfamilie i nabolaget, som hadde «lovlig» radio. Tyskerne trodde radiosignalene stammet fra deres radio, og fant derfor aldri radioen i bakeriet.
Etter krigen ble det bygget nytt bakeri-bygg, og investert i nye maskiner.
Minstemann i familien hadde som jobb å bære ved til bakeriet; for dette fikk han 50 ære pr. uke. Det hende han fikk hjelp av barna i nabolaget, og da fikk de skalker av wienerbrød som betaling, noe som var populært.
Kilde: Olsen, Bjørn Marum
År: 1981
Se artikkel: Haukerød - bedrifter
Kilde: lardex.net