Det finnes en lang rekke av eldre bilder fra bryggeområdet i Sandefjord, og vi har tatt med et stort utvalg av de bildene som har best kvalitet. Aktivtene på bryggeområdet har skiftet etter hvert som tiden har gått, men bryggeområdet har alltid vært en sentral del av Sandefjords historie.
Hjertnesparken, senere kalt Badeparken. Fotografert av Per Adolf Thorén (1830-1909) som var en av pionerene innen landskapsfotografering. Han reiste en god del rundt i landet og hadde på et senere tidspunkt eget atelier i Christiania, Sandefjord og Gøteborg.
Foto: Thorén, Per Adolf
År: 1870
Kilde: lardex.net
Småbåthavna i indre havn en gang på 1920 tallet. I bakgrunnen husene som fortsatt ligger til Veløyveien.
Dette var en ganske stor brygge for småbåter. Den gikk ut fra land omtrent der Brødr. Berggren i dag har sitt anlegg. Videre gikk bryggen en del meter rett sydover, og ble delt i en "T-form" - en mot vest og en mot øst.
År: 1925
Kilde: lardex.net
Et aktivt bilde som dessverre kunne vært klarere, men det bildet forteller er en stor aktivitet med et seilskip som sikker også har en motor og som ligger klar for avgang eller skal inn til kaia. Bygningene til venstre er en del av de gamle trebygningene som ble revet tidlig på 1900 tallet
År: ca 1900
Kilde: lardex.net